Sıcaktan bunaldığımızda soluğu hemen klimanın yanında alırız. Kış aylarında da kullanımı tercih edilen bir durumdur. Klima zamanla, kullanımdan kaynaklı olarak kirlenir ve tozlanır. Peki ya kadar kullandığımız klimanın temizliği nasıl yapılır? Temizlenmeyen veya bakımı yapılmayan klima zamanla performansını kaybeder, kötü kokular yayar ve arızalanabilir. Burada sizinle, evde kendiniz uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini paylaşmak istiyoruz.

Klima temizliği işlemine klimanın dış yüzeyinden başlamak doğru bir adım olacaktır. Klimanın dış yüzeyindeki kirler ve tozlar zamanla klimanın içerisine yerleşerek birikme yapar. Bu sebeple, günlük ev temizliği rutininize klimanın dış yüzeyini de eklemek yararlı olacaktır. Dış yüzey temizliği için uzun saplı toz bezi veya elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Daha sonra üzerinden nemli bezle tekrar geçmek daha etkili temizlik sağlayacaktır. Klimanın iç temizliği içinse şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus, klima kapağının nasıl açıldığıdır. Çoğunlukla klima kapakları yan taraflarında bulunan tırnak kısmından açılabilir fakat klima kapakları markalara veya modellerine göre değişiklik de gösterebilir. Nasıl açıldığından emin olamıyorsanız, klimanın kullanma kılavuzundan yararlanmak işinize yarayacaktır.
 • Klima kapağını açtıktan sonra filtreleri görebilirsiniz. Kiri ve tozu tutan bu filtrelerdir. Filtreleri çıkardıktan sonra tozunu soğuk suyun altında akıtabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, filtre temizliğinde herhangi bir sabun ya da deterjan gibi kimyasal temizlik ürünleri kullanılmaması gerektiğidir. Bunun neden ise, deterjan veya sabun gibi ürünler filtre yüzeyine zarar verebilir ve klimanın üflediği hava aracılığıyla solunum yollarımıza karışabilir. Sonuç olarak da sağlık açısından istenmeyen durumlara yol açabilir.
 • Filtreleri duş veya musluk yardımıyla akıttıktan sonra kurumaya bırakmalısınız. Kurumadan takılan filtreler, klima çalıştırıldığı zaman elektrik donanımına zarar verir.
 • Klima kapakları çoğu klima modellerinde yerinden çıkma özelliğine sahiptir. Kapakları zorlamak, kırılma gibi sorunlara yol açacağından zorlanmaması gerekir. Nasıl çıkarılacağından emin olamıyorsanız kullanma kılavuzunu incelemeniz doğru olacaktır.
 • Klima kapaklarını çıkardıktan sonra, iç kısmını nemli ve deterjansız bir bezle silin ve temiz bir kurulama beziyle kurulayın.
 • Kapakları da nemli bezle temizledikten sonra tamamen kuru olduğundan emin olup yerlerine takabilirsiniz.
 • Klimanın kapaklarını çıkaramıyorsanız yetişebildiğiniz kısımları nemli bir bezle silip kurulayın ve kapatın.

Unutulmaması gerekenler

 • Klima temizliğine başlamadan önce elektrik fişinin kapalı olduğundan ve elektrikle bağlantısının tamamen kesildiğinden emin olun
 • Klimanızın uzman yardımı gerektiren bölümlerine amatör girişimlerde bulunmak klimanıza zarar verebilir
 • Klimanın motor temizliği gibi detay gerektiren bakımı için profesyonel yardım almanız tavsiye edilir
 • Klimanızın bağlantı yerlerini silerken ıslak bez yerine nemli bez kullanmanız elektrik kabloları güvenliği açısından daha doğru bir tercih olacaktır